بررسی واقعیت‌های بازار در سه ماه سوم سال 2023

بررسی واقعیت‌های بازار در سه ماه سوم سال 2023

انتشار:

دقیقه

6

زمان مطالعه:

نیمه حرفه‌ای

سطح:

16

بازدید:

خلاصه

  • سهام و اوراق قرضه جهانی در سه ماهه سوم 2023 سقوط کرد و ترس از کاهش پیوسته در هر دو طبقه دارایی را افزایش داد، همانطور که در سال 2022 مشاهده شد.
  • تورم ثابت، افزایش نرخ بهره و سطوح بالای بدهی خطراتی را برای اقتصاد و بازارهای سهام ایجاد می‌کند.
  • سرمایه‌گذاران می‌توانند با تمرکز بر ترازنامه‌های قوی، جریان‌های نقدی جذاب، تنوع بخشیدن به دارایی‌ها و حفظ اختیاری بودن، در محیط چالش‌برانگیز حرکت کنند.
 
بررسی واقعیت‌های بازار در سه ماه سوم سال 2023

چشم انداز سرمایه گذاری: تورم، رکود، یا هر دو

سه ماهه سوم سال 2023 زنگ خطری برای بسیاری از سرمایه گذاران بود، زیرا بازارهای سهام در نیمه اول سال به طور بی امان صعودی کردند. سهام و اوراق قرضه جهانی در سه ماهه سوم سقوط کردند، و همانطور که در سال 2022 مشاهده شد، ترس از افت مرتبط در هر دو طبقه دارایی را افزایش دادند. واقعیت این است که بازارها دیگر نمی‌توانند خطرات احتمالی ناشی از افزایش نرخ‌های بهره در سطح‌های شوم بدهی را نادیده بگیرند. کسری‌های مالی در ایالات متحده نزدیک به 8 درصد تولید ناخالص داخلی مشخص است که کمکی نمی‌کند، و تصور وجود دولتی را افزایش می‌دهد که نمی تواند بار نرخ‌های بهره بالاتر را که به سرعت توسط بانک مرکزی آن افزایش یافته است به دوش بکشد.

بازارهای سهام، شاید به‌طور شگفت‌انگیزی، ابتدای سال را با بهره‌مندی از تعدیل تورم و امید به کاهش نرخ‌های بهره در رویا سپری کردند. به طرز ناخوشایندی، تورم ناپدید نشده و در واقع حتی در اقتصادهایی مانند ایالات متحده دوباره افزایش یافته است. این یک فراخوان جسورانه است که باور کنیم تورم در سه ماهه آینده با توجه به پس‌زمینه کنونی پژمرده خواهد شد و خواهد مرد. قیمت نفت به دلیل تنش‌های ژئوپلیتیکی هر روز بالاتر می‌رود. تورم دستمزد همچنان چسبنده است و با اعتصابات کارگری در صنایع مختلف افزایش خواهد یافت. و به نظر می‌رسد کسری‌های مالی عظیمی که به ندرت در خارج از زمان جنگ دیده می‌شود، بازگشت به درآمدزایی بدهی را ضروری می‌کند. بررسی واقعیت سه ماهه سوم احتمالاً متوجه این موضوع است که نرخ‌های بهره برای مدت طولانی‌تری بالاتر می‌مانند و بخش‌هایی از اقتصاد را تهدید می‌کنند یا اینکه یک رکود نگران‌کننده در آستانه وقوع است. در هر صورت، بعید است که سهام از ادامه ضعف در آینده فرار کنند. در واقع، بسیار غیرمعمول است که ببینیم سهام پس از افزایش نرخ‌ها به این شکل تهاجمی بالا می‌روند.

40 سال افزایش بدهی و کاهش نرخ بهره، اکنون بدهی افزایش یافته و نرخ بهره افزایش یافته است

با این خطر که مانند یک رکورد شکسته به نظر برسد، از سرمایه گذاران می‌خواهیم که خطر بدهکاری ناامیدکننده دولت‌هایی مانند ایالات متحده را به طور جدی در نظر بگیرند. در ایالات متحده، بدهی عمومی به تولید ناخالص داخلی نزدیک به 120 درصد است که اساساً دو برابر بیشتر از سال 2008 بود.

بدهی فدرال ایالات متحده به عنوان درصدی از تولید ناخالص داخلی (OMB؛ فدرال رزرو سنت لوس؛ از FRED)
بدهی فدرال ایالات متحده به عنوان درصدی از تولید ناخالص داخلی (OMB؛ فدرال رزرو سنت لوس؛ از FRED)
برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید