گواهی سپرده نفت و میعانات گازی

گواهی سپرده نفت

انتشار:

دقیقه

3

زمان مطالعه:

نیمه حرفه‌ای

سطح:

36

بازدید:

می‌توان نفت به عنوان ابزاری برای تنوع بخشی به سرمایه‌گذاری، پوشش ریسک سرمایه در برابر تورم و بهره وری از نوسانات ارزی دانست. گواهی سپرده نفت خام ابزاری معاملاتی برای سرمایه‌گذاری در نفت خام و میعانات گازی است که به تازگی توسط بورس انرژی رونمایی شده است. از تاریخ 22 اسفند 1401 معاملات آن در بورس آغاز شده است.
گواهی سپرده نفت خام اوراق بهاداری است که مالکیت شخص بر یک بشکه نفت خام را نشان می‌دهد. در حال حاضر ۳۶ میلیون بشکه نفت خام و ۳۶ میلیون بشکه میعانات گازی به صورت گواهی سپرده توسط شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی عرضه می‌شود.
سررسید گواهی ها ۳۶ ماهه (تا اسفند ۱۴۰۴) می باشد. این اوراق تا ۱۸ ماه اول فاقد هزینه انبارداری بوده و در ۱۸ ماهه دوم به میزان ۲ درصد ارزش روز گواهی را به عنوان هزینه انبار داری دریافت خواهد شد.

نحوه سرمایه‌گذاری در گواهی‌های سپرده

قابلیت معامله این سپرده ها برای همه سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی وجود ندارد و سرمایه گذاران باید با دریافت کد PRX از شرکت‌های سبدگردانی معتبر نسبت به خرید اوراق  اقدام فرمایند.

این اوراق روزهای دوشنبه سه شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۱ تا ۱۴ بر روی تابلو معاملاتی در دو نماد  نفتگ0412 ومیعا 0412معامله می‌شوند.

حداقل تعداد برای خرید ۱۰ گواهی می‌باشد، و افرادی که مالکیت بیش از ۷۰۰ هزار گواهی را دارند می‌توانند به صورت فیزیکی نفت خود را دریافت و حتی صادر نمایند.

از مشخصات بارز این گواهی‌های خرید ارزی و تسویه ریالی است که بر اساس نرخ تسعیر مرکز  مبادلات ارزی صورت می‌گیرد، که می‌تواند علاوه بر کاهش ریسک سرمایه‌گذاری شرایط استفاده از نوسانات ارزی را برای افراد  فراهم آورد.

باید توجه داشت که این گواهی‌ها اوراق بدهی نبوده و مانند اوراق سلف نفتی کف سود تضمین شده ایی ندارد.

مزایا:

به طور خلاصه از مزایای این گواهی‌ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ️قابلیت معامله در عرصه بین المللی
  • ️شفافیت معاملاتی
  • ️معافیت مالیاتی
  • ️خرید و فروش به صورت آنلاین
  • ️کاهش ریسک نگهداری ریالی سرمایه
  • ️بهره مندی از نوسانات قیمتی

کلام آخر

با توجه به اهمیت تنوع بخشی در سبد سرمایه‌گذاری و مزیت‌های فراوانی که در بالا به آن پرداخته شد. گواهی نفت خام  گزینه بسیار مناسبی برای  سرمایه گذاری است و با آغاز فعالیت صندوق‌های کالایی فعال در این زمینه مسیر سرمایه‌گذاری برای افراد  آسانتر خواهد شد.

برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید