مرور اجمالی بر فدرال رزرو: استراتژی «صبر کن و ببین» مانند بازی با آتش است

فدرال رزرو

انتشار:

دقیقه

8

زمان مطالعه:

مبتدی

سطح:

16

بازدید:

خلاصه

 • انتظار می رود فدرال رزرو نرخ بهره فدرال را در محدوده هدف 5.25-5.50٪ با احتمال 99٪ نگه دارد.
 • داده‌های با رشد قوی مانند رشد قوی تولید ناخالص داخلی، کاهش بیکاری، بازار کار فشرده و تورم بالا، از این تصمیم پشتیبانی نمی‌کنند.
 • رویکرد “بشین و ببین” فدرال رزرو می‌تواند به زیر سوال بردن بازار هدف تورم 2 درصدی و افزایش نرخ بهره بلند مدت منجر شود.
 • S&P 500 می‌تواند به توقف فدرال رزرو پاسخ منفی دهد اگر بازدهی 10ساله به بالای 5٪ برسد.

دمیر توکیچ

تثبیت بر اساس آمار

کمپین افزایش نرخ بهره اخیر فدرال رزرو، حداقل بر اساس انتظارات بازار اجماع مندرج در معاملات آتی صندوق‌های فدرال، اکنون به پایان رسیده است.

به طور گسترده انتظار می‌رود که فدرال رزرو در هفته آینده (اول نوامبر) – با احتمال 99٪ – نرخ بهره فدرال را در محدوده هدف 5.25-5.50٪ نگه دارد. حدود 75 درصد احتمال دارد که فدرال رزرو در جلسه ماه دسامبر  و در حدود 70 درصد احتمال دارد که آنها در جلسه ژانویه به سیاست تثبیت خود ادامه دهند.

فدرال رزرو همچنین در نشست سپتامبر نرخ بهره را حفظ کرد و در بیانیه پس از نشست نشان داد که این یک تثبیت بر اساس آمار است:

کمیته به ارزیابی اطلاعات اضافی و پیامدهای آن برای سیاست پولی ادامه خواهد داد. کمیته در تعیین میزان تثبیت سیاست اضافی که ممکن است برای بازگرداندن تورم به 2 درصد در طول زمان مناسب باشد، تشدید انباشته سیاست پولی، تأخیرهایی که سیاست پولی با آن بر فعالیت‌های اقتصادی و تورم تأثیر می‌گذارد، و تحولات  اقتصادی و مالی را در نظر می‌گیرد.

با این حال، نمودار نقطه ای فدرال رزرو در خلاصه پیش بینی‌های اقتصادی سپتامبر نشان می‌دهد که اکثر اعضای FOMC انتظار یک افزایش بیشتر در سال 2023 را داشتند.

این واقعاً یک رویکرد انتظاری است

تنها مشکل رویکرد “بر پایه آمار” این است که داده‌ها از تثبیت پشتیبانی نمی‌کنند. ظاهراً فدرال رزرو به کمپین افزایش نرخ بهره پایان می‌دهد:

 • نرخ رشد تولید ناخالص داخلی برای فصل سوم رشد 4.9٪ سه ماهه داشته است (پیش اندازه گیری).
 • نرخ بیکاری در 3.8٪ -، این اشتغال کامل است.
 • ادعاهای اولیه بیکاری هفتگی حدود 200 هزار نفر است که همچنین نشان دهنده بازار کار بسیار فشرده است.
 • اعتصابات کارگری گسترده که تورم‌زا است.
 • نرخ تورم اصلی 4.1 درصد است که دو برابر نرخ تورم 2 درصدی فدرال رزرو است.
 • مهم‌تر از آن، برآوردهای اخیر نرخ تورم ماهانه در حدود 0.3٪ است که برای رسیدن به هدف سالانه 2٪ باید بین 0.1٪ و 0.2٪ باشد.
 • تجارت نفت خام در اواسط دهه 80، با جدی‌ترین وضعیت ژئوپلیتیکی از دهه 1970 مواجه شد.
 • جنگ تجاری با چین، همراه با موانع تجاری و تولید درون مرزی.
 • قیمت مسکن و قیمت سهام هنوز از بالاترین سطح تاریخ فاصله چندانی ندارد و از یک تاثیر ثروت قوی حمایت می‌کند.

آمارها از تثبیت پشتیبانی نمی‌کنند. حتی Taylor Rule Utility توسط فدرال رزرو آتلانتا پیشنهاد می‌کند که نرخ صندوق‌های فدرال باید چیزی بین 5.75٪ تا 6.25٪ باشد. شرایط کنونی تورمی است و به نرخ سیاستی سخت‌تر نیاز دارد.

بنابراین، این یک رویکرد وابسته به داده نیست، این در واقع یک رویکرد “بنشین و تماشا کن” یا حتی بهتر یک رویکرد “صبرکن و امیدوار باش” است.

فدرال رزرو منحنی بازدهی را معکوس کرده است تا تورم را به 2 درصد کاهش دهد. از لحاظ تاریخی، منحنی بازده معکوس باعث ایجاد رکود می‌شود، که تضمین می‌کند که تورم به هدف ۲ درصد بازگردد.

با وجود این، پس از تاخیرهایی منحنی بازده معکوس بر اقتصاد تأثیر می‌گذارد، و به طور کلی، از وارونگی اولیه تا رکود حدود 12 ماه طول می‌کشد. منحنی بازده سه ماه-10 ساله از اکتبر 2022 معکوس شده است – دقیقاً 12 ماه.

بنابراین، فدرال رزرو آگاه است که یک رکود باید به زودی در راه باشد، و مایل است منتظر آن بماند. داده‌ها نشان می‌دهد که اقتصاد بسیار داغ است و نرخ سیاست باید حتی سخت‌تر شود. اما فدرال رزرو داده‌ها را نادیده می‌گیرد – زیرا منتظر اثرات تاخیری است.

خطرات “نشستن و تماشا کردن”

فدرال رزرو دو گزینه دارد:

 1. افزایش نرخ صندوق‌های فدرال را تا زمان سقوط بازار سهام ادامه دهد، که این امر باعث تأثیر منفی ثروت و تسریع رکود اقتصادی و در نتیجه تسریع روند کاهش تورم می‌شود.
 2. نرخ سیاست را برای مدت طولانی‌تری کمی زیر سطح مورد نیاز قرار دهید تا به اقتصاد فرصت تعدیل داده شود و به تدریج تورم را به هدف 2 درصد برساند.

فدرال رزرو گزینه 2 را انتخاب کرده است – آنها آن را به عنوان رویکرد “بیشتر برای طولانی‌تر” تعریف کردند که در واقع یک رویکرد “نشستن و تماشا کردن” یا “انتظار و امید” است. فدرال رزرو تمایلی به ایجاد اختلال در بازارهای مالی ندارد.

در واقع، شوک تورمی اخیر به این دلیل است که فدرال رزرو برای واکنش به تورم پس از همه گیری بسیار کند عمل کرد و بازارها را مختل نکرد. من معتقد نیستم که فدرال رزرو واقعاً تورم را گذرا می‌دید – این نیز یک رویکرد “انتظار و امید” بود.

پس خطر «صبر کردن و دیدن» چیست؟

بازار می‌تواند تعهد فدرال رزرو به نرخ‌های تورم 2 درصدی را زیر سوال ببرد، که می‌تواند منجر به افزایش نرخ بهره بلندمدت ( TLT ) شود، زیرا انتظارات تورمی نقطه به نقطه کاهش می‌یابد.

توجه داشته باشید، اعضای FOMC و پاول، رئیس فدرال رزرو، همگی قویاً نشان داده‌اند که فدرال رزرو به هدف 2 درصد متعهد است – آنها خطر را درک می‌کنند. اما بسیاری از اقتصاددانان به سادگی بر این باور نیستند که رسیدن به هدف 2 درصد بدون رکود عمیق – ناشی از گزینه 1 از بالا – ممکن است.

بازده ده ساله را می‌توان به صورت مجموع 1) نرخ واقعی و 2) انتظارات تورمی سربه سر تجزیه کرد. افزایش اخیر در بازدهی ده ساله ناشی از افزایش نرخ‌های واقعی (خط آبی) بوده است، در حالی که انتظارات تورمی (خط قرمز) در محدوده باریک 2.2-2.5٪ باقی مانده است.

 
بازده واقعی و تورم BE
FRED

بنابراین، در جلسه بعدی فدرال رزرو به دنبال چه چیزی باشیم؟

شاخص sp500

بعد چه اتفاقی می‌افتد؟

برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید