قیمت کالاها را چه کسی تعیین می‌کند؟

قیمت کالا اساسی

انتشار:

دقیقه

6

زمان مطالعه:

مبتدی

سطح:

20

بازدید:

کالاها کدامند؟

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که در فنجان قهوه‌ای که هر روز صبح می‌نوشید چه کالاهایی استفاده می‌شود؟ در مورد بنزینی که هر هفته برای پر کردن باک خود استفاده می‌کنید چطور؟ بسیاری از ما هرگز متوجه آن نمی‌شویم، اما تقریباً همه این کالاها با کالاها اولیه یا کامودیتی‌ها شروع می‌شوند. اما قیمت کالاها اساسی چگونه تعیین می‌شود؟

کالاها بخش بسیار مهمی از بازار مالی را تشکیل می‌دهند. به این دلیل که آنها برای تولیدکنندگان و سازندگان ضروری هستند. یک کالا اساسی یا کامودیتی یک محصول اساسی یا ماده خام است که برای تولید همه کالاها و خدماتی که در زندگی روزمره به آن نیاز داریم، استفاده می‌شود.

طیف گسترده‌ای از کالاها از جمله نفت، گاز، قهوه، سویا و برنج وجود دارد. این کالاها در بورس کالا در سراسر جهان مانند بورس کالای شیکاگو (CME)، بورس فلزات لندن و بورس بین قاره‌ای (ICE) معامله می‌شوند. سرمایه‌گذاری در کالاها به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد تا پرتفوی‌های خود را به ویژه در زمان‌ نوسانات بازار، تنوع ببخشند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع مختلف کالاها، ساختار قیمت آنها و اینکه چه کسی آنها را در بازار عرضه می‌کند، ادامه مطلب را بخوانید.

در ادامه:

  • کالاها در اشکال مختلفی از جمله محصولات کشاورزی، محصولات انرژی و فلزات وجود دارند.
  • قیمت ها توسط عوامل اساسی و عرضه و تقاضا تعیین می شوند که با رخ دادن رویدادهای اقتصادی تغییر می کنند و موج های خرید و فروش را رقم می زنند.
  • معامله گران عموماً کالاهای فیزیکی را خرید و فروش نمی کنند؛ در عوض، آنها در معاملات مشتقه مانند معاملات آتی و اختیار معامله، معامله می کنند.
  • کالاها در بازار نقدی یا فوری و در بورس های سازمان یافته به عنوان قراردادهای آتی معامله می شوند.
  • قرارداد های آتی کالاها در بورس معامله و برای سفته بازی و پوشش ریسک استفاده می شوند.

انواع کالاها

از آنجایی که کالاها در بورس معامله می‌شوند، قیمت آنها توسط یک فرد یا نهاد واحد تعیین نمی‌شود. در واقع، عوامل اقتصادی و کاتالیزورهای مختلف زیادی وجود دارند که هر روز بر قیمت آنها تأثیر می‌گذارند و آنها را جابجا می‌کنند.

درست مانند اوراق بهادار سهام، قیمت کالاها در درجه اول توسط نیروهای عرضه و تقاضا در بازار تعیین می‌شود. به عنوان مثال، اگر عرضه نفت افزایش یابد، قیمت هر بشکه کاهش می‌یابد. برعکس، اگر تقاضا برای نفت افزایش یابد (که اغلب در تابستان اتفاق می‌افتد)، قیمت افزایش می‌یابد. بنزین و گاز طبیعی در دسته کالاهای انرژی قرار می‌گیرند.

آب و هوا نقش بسیار مهمی در تغییرات قیمت کالاهای مرتبط با محصول یا کشاورزی به ویژه در کوتاه مدت، ایفا می‌کند. اگر آب و هوا بر عرضه در یک منطقه خاص تأثیر بگذارد، تأثیر مستقیمی بر قیمت آن کالا خواهد داشت. کالاهایی که در این دسته قرار می‌گیرند شامل ذرت، سویا و گندم می‌شوند. پنبه، قهوه و برنج به عنوان کالاهای نرم شناخته می‌شوند.

طلا یکی از کالاهایی است که به طور فعال معامله می‌شود زیرا از آن برای تولید جواهرات و سایر کالاها استفاده می‌شود. اما همچنین به عنوان یک سرمایه‌گذاری ارزشمند و بلند مدت نیز مورد توجه است. نقره و مس نمونه‌های دیگری از کالاها در گروه فلزات هستند.

دام نیز گروه دیگری از کالاهاست. این دسته شامل حیوانات زنده مانند گوسفند و گاو می‌شود.

قیمت لحظه‌ای یا قیمت آتی

کالاها از طریق قراردادهای آتی در بورس معامله می‌شوند. این قراردادها دارنده را موظف می‌کند که در تاریخ تحویل در آینده، کالایی را با قیمت از پیش تعیین شده خریداری کند یا بفروشد. همه قراردادهای آتی یکسان نیستند. در واقع، جزئیات آنها بسته به کالای مورد معامله متفاوت است.

قیمت بازار کالایی که در رسانه‌ها گفته می‌شود، اغلب قیمت آتی آن در بازار است. قیمت آتی متفاوت از قیمت لحظه‌ای یا نقدی است که قیمت واقعی امروز کالا است. به عنوان مثال، اگر یک پالایشگاه نفت 10000 بشکه نفت را به ازای هر بشکه 50 دلار از یک تولیدکننده نفت بخرد، 50 دلار به ازای هر بشکه قیمت لحظه‌ای آن است. قیمت آتی می‌تواند بیشتر یا کمتر از قیمت لحظه‌ای در هر لحظه باشد.

بسیاری از معامله‌گران از معاملات آتی کالا برای پیش بینی در مورد تغییرات قیمت در آینده استفاده می‌کنند. آنها معمولاً کالاهای فیزیکی را معامله نمی‌کنند. دلیلش این است که خرید بشکه‌های نفت خام یا کیسه‌های گندم عملی نیست. این سرمایه‌گذاران فعالیت بازار را تجزیه و تحلیل می‌کنند و الگوهای نمودار را برای پیش بینی در مورد عرضه و تقاضای آینده بررسی می‌کنند. آنها متعاقباً بسته به جهتی که عرضه و تقاضا قیمت‌ها را حرکت می‌دهند، وارد موقعیت‌های آتی بلندمدت یا کوتاه مدت می‌شوند.

سفته‌بازان از سرمایه گذاران متمایز هستند، که اغلب کاربران نهایی هستند که به دنبال حفظ منافعشان در کالا با فروش یا خرید قراردادهای آتی هستند. اگر یک کشاورز سویا فکر ‌کند که قیمت‌ها طی شش ماه آینده کاهش می‌یابد، می‌تواند امروز محصولات خود را با فروش آتی سویا محافظت کند. سرمایه گذاران و سفته بازان در مجموع بخش عمده‌ای از علاقه به خرید و فروش در معاملات آتی کالاها را نمایندگی می‌کنند و آنها را به عامل مهمی در تعیین قیمت کالاها از روزی به روز دیگر تبدیل می‌کند.

مهم: سرمایه گذاران همچنین می‌توانند سهام شرکت‌هایی را که در کالاها معامله می‌کنند را مانند شرکت‌های انرژی یا شرکت‌های معدنی خریداری کنند. علاوه بر این، چندین ETF کالا برای معامله در دسترس است.

چند نمونه از کالاها چیست؟

کالاها به اشکال مختلفی وارد بازار می‌شوند. نمونه‌هایی از کالاهای انرژی شامل نفت، گاز طبیعی و بنزین است. کالاها همچنین شامل محصولات کشاورزی مانند ذرت، سویا و گندم می‌شوند. کالاهای نرم به طور کلی بخشی از یک دسته متفاوت هستند و شامل مواردی مانند پنبه، قهوه و برنج می‌شوند.

چه عواملی بیشتر بر قیمت کالاها تأثیر می‌گذارد؟

عرضه و تقاضا نقش بزرگی در نحوه قیمت گذاری کالاها در بازار دارد. وقتی عرضه و تقاضا زیاد است؛ منجر به افزایش قیمت می‌شود. قیمت‌ها زمانی کاهش می‌یابند که وضعیت برعکس شود، یعنی زمانی که عرضه زیاد و تقاضا پایین باشد.

قیمت کالاها در اقتصاد به چه صورتی است؟

قیمت کالاها به دو روش مختلف نقل می‌شود. اولین روش، قیمت بازار یا قیمت آتی بازار است که قیمتی است که در اخبار گزارش شده است. از سوی دیگر قیمت لحظه‌ای کالاها، قیمت نقدی آن است. این چیزی است که معامله‌گران در واقع برای خرید کالا در روز پرداخت می‌کنند.

چگونه می‌توانید تجارت کالا را شروع کنید؟

سرمایه گذاران می‌توانند تجارت کالاها را به چندین روش مختلف آغاز کنند. سفته بازان می‌توانند معاملات آتی کالاهایی را که در چندین بورس اصلی کالا معامله می‌شوند، معامله کنند. کسانی که با نحوه عملکرد معاملات آتی آشنایی ندارند، می‌توانند صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) یا سهام شرکت‌های مرتبط با کالاها، مانند شرکت‌های انرژی یا استخراج معدن طلا را انتخاب کنند.

منبع

برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید