اخبار 11 آذر 1402

بازار جهانی اوره

انتشار:

دقیقه

3

زمان مطالعه:

مبتدی

سطح:

25

بازدید:

چشم انداز بازار جهانی اوره چیست؟

پس از چند هفته سکوت، اولین نشانه‌های خرید اوره در برزیل و اروپا ظاهر شد، اما این بهبود هنوز به اندازه کافی دلگرم نیست. رکود شدید هفته گذشته در برزیل  به دلیل نقد کردن محموله ها توسط معامله گران بود.

هنگامی که تمام تن هایی که باید از بازار خارج می شد فروخته شد، پیشنهادات بین 20 تا 40 دلار در هر تن افزایش یافت. تقاضا هنوز در برزیل کم است و خریداران عجله ای ندارند زیرا هر ماه بیش از یک میلیون تن به بنادر می رسد.

این در حالیست که معامله گران برخی از موقعیت های فروش ترکیه را از مصر و ایران پوشش دادند، در حالی که تعدادی از خریداران اروپایی در این هفته وارد عمل شدند زیرا قیمت اوره در مقایسه با نیترات ها جذاب است. این مقداری فشار بر تولیدکنندگان را کاهش داده است، اما شمال آفریقا هنوز حجم قابل توجهی برای فروش در ماه دسامبر دارد.

بازار جهانی اوره

پیش بینی تحلیلگران از قیمت جهانی سنگ آهن

تحلیلگران که پس از اقدامات محرک اخیر اقتصادی برآوردهای خود را از افزایش تقاضا در چین افزایش داده اند بر این باورند که، قیمت سنگ آهن دریایی در نیمه اول سال 2024 به 150 دلار در هر تن افزایش خواهد یافت.

چشم انداز قیمت با برآوردهای قبلی 130 دلار در هر تن مقایسه می شود. با این حال، طبق داده‌های شرکت مشاوره Steelhome، این میزان هنوز بسیار پایین‌تر از رکورد ۲۳۲.۵ دلار در هر تن است که در ماه می ۲۰۲۱ ثبت شده بود.

سنگ آهن در هفته‌های اخیر پس از آنکه دولت چین از مجموعه‌ای از اقدامات برای احیای اقتصاد در حال رشد خود، به‌ویژه بازار بیمار املاک، یک مصرف‌کننده کلیدی فولاد، رونمایی کرد، افزایش یافت، شایان ذکر است که چین بیش از دو سوم سنگ آهن جهان را خریداری می کند و تقاضای آن قیمت های جهانی و برنامه های تولید را توسط معدنچیان برجسته مانند BHP BHP.AX و Vale VALE3.SA راهبری می کند.

به گفته برخی تحلیلگران، واردات سنگ آهن چین در سال 2023 ممکن است به رکورد بالایی برسد، در حالی که برخی دیگر فکر می کنند که می تواند دومین بالاترین سطح از سال 2020 باشد، زمانی که تولید فولاد به 1.065 میلیارد تن رسید.

همچنین آن ها براین باورند که عرضه جهانی سنگ آهن ممکن است تا 3.8 درصد افزایش یابد. اما تحلیلگران اضافه می کنند که تقاضا در خارج از چین نیز در حال افزایش است که منجر به رقابت برای محموله ها می شود.

قیمت جهانی سنگ آهن
برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید