اخبار 4 آذر 1402

تحلیل و پیش بینی قیمت نفت

انتشار:

دقیقه

4

زمان مطالعه:

مبتدی

سطح:

27

بازدید:

تحلیل و پیش بینی قیمت نفت

نفت روز جمعه با کاهش ریسک ژئوپلیتیکی اسرا در غزه کاهش یافت، اما قیمت‌ها در آستانه نشست هفته آینده اوپک پلاس برای تصمیم‌گیری در مورد کاهش تولید در سال 2024، به اولین هفته افزایش خود در بیش از یک ماه گذشته رسیدند.

بهای معاملات آتی نفت برنت با 84 سنت  کاهش به 80.58 دلار در هر بشکه رسید، در حالی که نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با کاهش 2 درصد نسبت به  روز چهارشنبه به 75.54 دلار رسید. به دلیل تعطیلات روز شکرگزاری ایالات متحده، هیچ تسویه حسابی برای WTI در روز پنجشنبه صورت نگرفت.

هر دو قرارداد اولین افزایش هفتگی خود را در پنج هفته گذشته داشتند زیرا اوپک پلاس خود را برای نشستی آماده می‌کند که پس از کاهش اخیر قیمت نفت به دلیل نگرانی‌های تقاضا و افزایش عرضه، به‌ویژه از سوی تولیدکنندگان غیراوپک، کاهش تولید در دستور کار قرار خواهد گرفت.

گروه اوپک پلاس که متشکل از سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش از جمله روسیه است، روز چهارشنبه بازار را با به تاخیر انداختن نشست 26 نوامبر تا 30 نوامبر پس از تلاش تولیدکنندگان برای دستیابی به اجماع بر سر سطح تولید، غافلگیر کردند.

سه منبع اوپک پلاس به رویترز گفتند که اوپک پلاس به سازش با تولیدکنندگان نفت آفریقایی در سطح تولید سال 2024 نزدیکتر شده است.

تأخیر غافلگیرکننده در ابتدا باعث شد که معاملات آتی برنت تا 4 درصد و WTI تا 5 درصد در معاملات روزانه چهارشنبه کاهش یابد. در تعطیلات روز پنجشنبه ایالات متحده، معاملات کماکان ادامه داشت. به گفته تحلیلگران، با این حال، این افزایش ها می تواند با افزایش ذخایر نفت خام ایالات متحده و کرک های ضعیف پالایشی محدود شود که منجر به کاهش تقاضای پالایشگاه های ایالات متحده می شود.

شایان ذکر است که رشد تولید غیراوپک همچنان قوی خواهد ماند، شرکت انرژی دولتی برزیل پتروبراس قصد دارد در پنج سال آینده 102 میلیارد دلار سرمایه گذاری کند تا تولید خود را تا سال 2028 به 3.2 میلیون بشکه در روز معادل 2.8 میلیون بشکه در روز برساند.

تحلیل و پیش بینی قیمت نفت

قیمت جهانی شکر به بالاترین میزان در 12 سال گذشته رسید

به گزارش آسوشیتدپرس، شکر در سرتاسر جهان با بالاترین قیمت ثبت شده از سال 2011 معامله می‌شود که دلیل آن کاهش عرضه جهانی پس از آسیب ناشی از آب و هوای خشک غیرمعمول به محصولات در هند و تایلند، دومین و سومین صادرکننده بزرگ شکر در جهان بوده است.

علاوه بر این، فابیو پالمیری، پژوهشگر بازارهای جهانی کالا در سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، می‌گوید که این سازمان انتظار دارد تولید جهانی شکر در مقایسه با سال قبل دو درصد کاهش یابد و این به معنای از دست دادن حدود 3.5 میلیون تنی محصول است.

قیمت جهانی شکر به بالاترین میزان در 12 سال گذشته رسید

فولاد چین : صادرات قوی، بازار داخلی ضعیف

براساس داده‌های گمرک چین که در تاریخ ۲۱ نوامبر منتشر شده، صادرات خالص فولاد نیمه‌ نهایی و نهایی چین در ماه اکتبر نسبت به سال گذشته، با افزایش قابل توجه  ۸۲.۱٪ یا ۳.۱۸ میلیون تن به ۷.۰۵۴ میلیون تن رسید. صادرات خالص کلی فولاد چین در مدت ژانویه تا اکتبر، نسبت به سال گذشته، با افزایش ۶۷٪ یا ۲۷.۴۲ میلیون تن به ۶۸.۶۰۴ میلیون تن رسید.

داده‌های اخیر از سازمان آمار ملی نشان می‌دهد که تولید فولاد خام چین در ماه اکتبر نسبت به سال گذشته، با کاهش ۱.۴۵ میلیون تن به ۷۹.۰۹ میلیون تن رسیده است. تولید فولاد در مدت ژانویه تا اکتبر به میزان ۸۷۴.۷ میلیون تن بوده که نسبت به سال گذشته ۱۲.۰۱ میلیون تن افزایش داشته است، اما این افزایش کمتر از رشد صادرات در همین دوره بوده است

فولاد چین : صادرات قوی، بازار داخلی ضعیف
برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید