اخبار 20آبان 1402

تعرفه واردات لاستیک یک سوم شد

انتشار:

دقیقه

5

زمان مطالعه:

مبتدی

سطح:

28

بازدید:

افزایش غیر منتظره کسری تجاری آمریکا

تازه ترین داده های رسمی نشان می دهد کسری تجاری ایالات متحده در سپتامبر 2023 به 61.5 میلیارد دلار افزایش یافت که بیشتر از  کسری تجاری 58.7 میلیارد دلاری در ماه اوت و پیش بینی بازار مبنی بر کسری تجاری  59.9 میلیارد دلاری بود.

با این حال، این سومین کمترین کسری تجاری آمریکا از سال 2021 است. بر اساس این گزارش ،واردات با افزایش 2.7 درصدی به 322.7 میلیارد دلار رسید که بالاترین سطح در هفت ماه گذشته است که ناشی از فروش تلفن های همراه و سایر کالاهای خانگی، خودروهای سواری، نفت خام، حمل و نقل، مسافرت، رایانه است.

این گزارش نشان می دهد صادرات آمریکا در این مدت 2.2 درصد کندتر افزایش یافت و به 261.1 میلیارد دلار رسید که بالاترین سطح از آگوست 2022 است که منجر به فروش سایر فرآورده های نفتی، دانه های سویا، روغن خام، ذرت، مسافرت و حمل و نقل می شود.

افزایش غیر منتظره کسری تجاری آمریکا

تعرفه واردات لاستیک یک سوم شد

به گفته رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان تعرفه واردات لاستیک از ۳۲ درصد به ۱۰ درصد کاهش یافته و توسط هیئت وزیران ابلاغ شده است امیدواریم که این ناترازی با واردات و افزایش تولید داخلی رفع شود.

در شبکه توزیع لاستیک نیز از طریق سامانه‌های فروش وزارت صمت و خود شرکت‌های تولید کننده به صورت مستقیم به دست مصرف کننده می‌رسد.

شایان ذکر است که لاستیک کالای سرمایه‌ای نیست و تاریخ مصرف دارد، مردم در هر زمانی می‌توانند در صورت نیاز، این محصول از طریق سامانه‌های معرفی شده با قیمت مصوب خریداری کنند.

تعرفه واردات لاستیک یک سوم شد

رشد اقتصادی چین صعود کرد

صندوق بین‌المللی پول (IMF) اعلام کرد که انتظار دارد تولید ناخالص داخلی چین در سال جاری ۵.۴ درصد رشد کند و چشم‌انداز خود را نسبت به پیش‌بینی قبلی پنج درصد افزایش داده است.

گیتا گوپینات، معاون اول مدیرعامل صندوق بین‌المللی پول در پایان سفر خود به چین گفت: اقتصاد چین در مسیر رسیدن به هدف رشد دولت در سال ۲۰۲۳ است که بهبود قوی پس از کووید را نشان می‌دهد.

 

پیش‌بینی می‌شود تولید ناخالص داخلی واقعی در سال ۲۰۲۳ به میزان ۵.۴ درصد رشد کند و در سال ۲۰۲۴ به ۴.۶ درصد در بحبوحه تداوم ضعف در بخش املاک و نزول تقاضای خارجی کاهش یابد. صندوق بین‌المللی پول افزود که تورم چین تا پایان سال آینده به ۲.۱ درصد افزایش می‌یابد.

رشد اقتصادی چین صعود کرد

حمایت عراق از کاهش بیشتر تولید اوپک پلاس قیمت نفت را افزایش داد

قیمت نفت در پایان معاملات روز جمعه حدود 2 درصد افزایش یافت، زیرا عراق حمایت خود را از کاهش نفت اوپک پلاس پیش از نشست اعضای این گروه اعلام کرد و برخی از سفته‌بازان در آستانه نااطمینانی آخر هفته، پوزیشن های کوتاه مدت را پوشش دادند. با این حال، قیمت ها با زیان هفتگی 4 درصدی، سومین کاهش هفتگی متوالی خود را به پایان رساندند.

به اعتقاد تحلیلگران حوضه انرژی، علاوه بر حمایت عراق از کاهش تولید اوپک پلاس  مواضع اخیر عربستان و روسیه برای تمدید کاهش تولید تا پایان سال 2023 نیز تاثیر زیادی بر تحولات بازار انرژی داشته است.

همچنین شرکت خدمات انرژی بیکر هیوز اعلام کرد، در ایالات متحده، شرکت های انرژی تعداد سکوهای نفتی فعال خود را برای دومین هفته متوالی کاهش دادند و به کمترین میزان از ژانویه 2022 رساندند. برنت و نفت سبک آمریکا سومین ضرر کاهش قیمت متوالی خود را برای اولین بار از ماه می ثبت کردند.

تحلیلگران Commerzbank می‌گویند: «نگرانی‌ها در مورد تقاضا جایگزین ترس از قطع تولید مربوط به مناقشه خاورمیانه شده است». داده های ضعیف اقتصادی چین در این هفته نگرانی ها از کاهش تقاضا را افزایش داد. پالایشگاه های چین، بزرگترین خریدار نفت خام از عربستان سعودی ، که بزرگترین صادرکننده جهان است، تقاضای عرضه کمتری برای ماه دسامبر کردند.

نشست آتی اوپک کی برگزار خواهد شد ؟

اوپک پلاس، سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش از جمله روسیه، در 26 نوامبر نشست خواهند داشت. در این خصوص وزارت نفت عراق اعلام کرد که بغداد به توافق اوپک پلاس برای تعیین سطح تولید متعهد است.

هلیما کرافت، تحلیلگر RBC Capital Markets گفت: شانس عربستان سعودی برای تمدید کاهش تولید خود تا سه ماهه اول سال 2024 “با توجه به نگرانی های مجدد بازار در مورد تقاضای چین و چشم انداز کلان گسترده تر، قطعا افزایش می یابد.”

همچنین  تحلیلگران کپیتال اکونومیکس بر این باورند که در صورت ادامه کاهش قیمت ها، اوپک پلاس ممکن است عرضه را بیشتر کاهش دهد.

حمایت عراق از کاهش بیشتر تولید اوپک پلاس
برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید