اخبار 14 آبان 1402

نرخ خوراک پتروشیمی های ایران

انتشار:

دقیقه

5

زمان مطالعه:

مبتدی

سطح:

17

بازدید:

نرخ خوراک پتروشیمی های ایران

طبق اخبار موثق و نامه ابلاغی به پتروشیمی ها نرخ شهریور و مهر با همان عدد   4881 خواهد بود و ماه های قبل ازاین متعاقبا اعلام می شود و برای ماه های بعد نیز احتمالا همین عدد  لحاظ خواهد شد.

نرخ خوراک پتروشیمی های ایران

چشم انداز کرک اسپردها

بر اساس اطلاعات نشریه پلتس از ابتدای سال تا اوایل آبان اطلاعات مربوط به قیمت نفت و پنج فرآورده اصلی به دست آمده و طبق فرمول اعلامی، کرک اسپرد محاسبه شده است.

در نمودار، کرک اسپرد محاسباتی برای یک بشکه نفت بر اساس فرمول های داخلی ایران محاسبه شده است. تقویت کرک اسپرد از اوایل تیرماه آغاز شده و در انتهای شهریور به اوج رسیده و با پایان فصل تابستان تا حدودی تضعیف شده است.

طبق سوابق با پایان یافتن فصل تابستان، کرک اسپرد بنزین برای دوماه کاهش می یابد و بعد مجدد متعادل می شود. حالا، هرچند کرک اسپرد در پاییز کاهش یافته اما اولا از بهار بالاتر است، ثانیا مبنای تسعیر ارز افزایش یافته همچنین طبق گراف دوم، در یک ماه اخیر کرک اسپرد بنزین صعودی است لذا تاریخ در حال تکرار است.

چشم انداز کرک اسپردها

عربستان سعودی به کاهش داوطلبانه تولید نفت در دسامبر ادامه می دهد

به نقل از شش تحلیلگر بازار انرژی در گفت و گو با خبرگزاری رویترز عربستان سعودی، بزرگترین صادرکننده نفت احتمالا در روزهای آینده کاهش داوطلبانه تولید خود به میزان یک میلیون بشکه در روز را تا دسامبر تمدید خواهد کرد. پیش تر عربستان سعودی ابتدا کاهش داوطلبانه ماه ژوئیه را به عنوان اقدامی فراتر از توافق گسترده محدودکننده عرضه که در ژوئن توسط اوپک پلاس منعقد شد، انجام داد.

 

نفت در ماه سپتامبر به بالاترین حد خود در سال 2023 یعنی نزدیک به 98 دلار در هر بشکه برای نفت خام برنت رسید، اگرچه از آن زمان به بعد تضعیف شده و در حدود 86 دلار در روز پنجشنبه معامله شد.

شایان ذکر است که با وجود درگیری های نظامی در خاورمیانه، نگرانی در مورد رشد اقتصادی و تقاضا بر قیمت ها تاثیر گذاشته است.

هم چنین جیووانی استانوو، تحلیلگر UBS گفت: «از آنجایی که عربستان سعودی و اوپک پلاس یک «سیاست پیشگیرانه و احتیاطی» را دنبال می‌کنند و با توجه به نگرانی‌های جاری رشد اقتصادی، انتظار دارم عربستان سعودی تمدید کاهش تولید داوطلبانه خود را اعلام کند.در همین خصوص پنج تحلیلگر دیگر به رویترز گفتند که آنها همچنین انتظار دارند عربستان سعودی این کاهش را برای ماه دسامبر حفظ کند و همچنین احتمال ادامه آن را پس از آن ماه بسیار قوی می دانند.

آخرین نشست اوپک پلاس که شامل سازمان کشور های صادرکننده نفت و متحدانی مانند روسیه می‌شود، در ژوئن برگزار شد، عرضه را تا سال 2024 محدود می‌کند.

منبع : Iroilmarket

عربستان سعودی به کاهش داوطلبانه تولید نفت

افزایش نرخ بیکاری منطقه یورو

تازه ترین آمارهای رسمی نشان می دهد نرخ بیکاری فصلی منطقه یورو در سپتامبر 2023 از 6.4 درصد در ماه اوت به 6.5 درصد افزایش یافت، این  در حالی است که انتظارات بازار 6.4 درصد بود. این گزارش نشان می دهد تعداد بیکاران منطقه یورو با افزایش 69 هزار نفری نسبت به ماه قبل به 11.017 میلیون نفر رسیده است.

در میان بزرگترین اقتصادهای منطقه یورو، کمترین نرخ بیکاری در آلمان (3 درصد) ثبت شده است، در حالی که بالاترین نرخ در اسپانیا (12 درصد)، ایتالیا (7.4 درصد) و فرانسه (7.3 درصد) مشاهده شده است.

 در همین حال، نرخ بیکاری جوانان با سنجش افراد جویای کار زیر 25 سال از 13.9 درصد در ماه اوت به 14 درصد در سپتامبر 2023 افزایش یافت. یک سال قبل، نرخ بیکاری بالاتر از 6.7 درصد بود.

 منبع: EUROSTAT

افزایش نرخ بیکاری منطقه یورو

برترین اقلام صادراتی خاورمیانه بر اساس کشور کدامند؟

خاورمیانه به دلیل نقش مهم خود در بازار جهانی انرژی به طور گسترده ای شناخته شده است. با این حال، کشورهای منطقه همچنین صنایع مهم دیگری از جمله فلزات، مواد شیمیایی و کشاورزی را توسعه می دهند. در سال 2021، صادرات خاورمیانه به ارزش کل 1.27 تریلیون دلار رسید. در حالی که این منطقه از نظر صادرات جهانی از آسیا، اروپا و آمریکای شمالی عقب است، اما از آفریقا و آمریکای جنوبی پیشی گرفته است.

ایران به روشی متفاوت از ذخایر نفت و گاز طبیعی خود بهره برده و به یک تولیدکننده قابل توجه پلاستیک تبدیل شده است. در حال حاضر پلاستیک و لاستیک یک چهارم صادرات ایران را تشکیل می دهند.

برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید