اخبار 7 آبان 1402

احتمال افزایش قیمت نیکل به 20000 دلار در هر تن

انتشار:

دقیقه

4

زمان مطالعه:

مبتدی

سطح:

15

بازدید:

احتمال افزایش قیمت نیکل به 20000 دلار در هر تن

موسسه سیتی( Citi group) در یادداشتی اعلام کرد، قیمت نیکل در بورس فلزات لندن  (LME)  ممکن است به دلیل ریسک عرضه در اندونزی، تولیدکننده بزرگ  و اتخاذ سیاست های پولی و مالی انبساطی بیشتر چین، به حدود 20000 دلار در هر تن افزایش یابد. قیمت نیکل تقریباً 40 درصد از سال گذشته کاهش یافته است که بدترین عملکرد را در بین فلزات اساسی به دلیل مازاد عرضه ثبت کرده است.

داده‌های LME نشان می‌دهد که این تحولات موقعیت خالص صندوق‌های سرمایه‌گذاری را به مجموع 18321 قرارداد نیکل LME تغییر داده است که بزرگترین سطح از ژوئن 2019 است. موجودی نیکل در انبارهای LME و بورس اوراق بهادار شانگهای، اگرچه اخیراً افزایش یافته است، اما همچنان در پایین ترین سطح تاریخی قرار دارد.

تحلیلگران سیتی می‌گویند: «ما فکر می‌کنیم که نیکل در بحبوحه موقعیت‌های کوتاه مدت صندوق های سرمایه گذاری، ریسک‌های عرضه اندونزی و سیاست های پولی انبساطی بیشتر چین، احتمالا به بیش از ۲۰۰۰۰ دلار در هر تن برسد.

شایان ذکر است که خطرات عرضه نیکل اندونزی به دلیل کاهش عیار سنگ معدن، بررسی های نظارتی، تاخیر در صدور سهمیه معدن، افزایش فشار برای رسیدگی به نگرانی های ESG (زیست محیطی، اجتماعی و حاکمیتی)، قیمت پایین تر، و تسلط این کشور بر عرضه جهانی نیکل در حال افزایش است.

احتمال افزایش قیمت نیکل به 20000 دلار در هر تن

به اوج رسیدن نرخ بهره در ناحیه یورو

بانک مرکزی اروپا واضح ترین نشانه خود را ارائه کرد که نشان می دهد نرخ بهره در ناحیه یورو به اوج خود رسیده است، حتی زمانی که رئیس بانک مرکزی اروپا لاگارد در کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست خود در این هفته از بیان این موضوع به طور کامل خودداری کرد. اما همراه با بدتر شدن شاخص‌های اقتصادی و اقتصاد انعطاف‌پذیر ایالات متحده، یورو دوباره در حال سقوط است و در خطر گذشتن از سطح 1.05 دلار است.

بسیار مشکوک است که داده های هفته آینده باعث صعود یورو شود. گزارش اولیه CPI برای ماه اکتبر در روز سه‌شنبه منتشر می‌شود که در کنار برآوردهای اولیه رشد تولید ناخالص داخلی در سه ماهه سوم منتشر خواهد شد.

انتظار می‌رود تورم در ماه اکتبر از 4.3 درصد به 3.4 درصد در سال کاهش یابد و شاخص خالص که تمام اقلام نوسانی را حذف می‌کند نیز کاهش یابد. با این حال، تمرکز بر روی انتشار شاخص تولید ناخالص داخلی خواهد بود، که انتظار می‌رود %0.1- فصلی باشد که احتمالاً نشانه شروع رکود است.

منبع: euroindicators

به اوج رسیدن نرخ بهره در ناحیه یورو

قیمت نفت در هفته ی گذشته به علت تنش های نظامی در خاورمیانه دچار نوسان بود

قیمت نفت در هفته ی گذشته به علت تنش های نظامی در خاورمیانه دچار نوسان بود. در اواسط هفته و با ارام بودن نسبی شرایط، شاهد نوسانات جزئی در قیمت این کالا بودیم. اما در روز جمعه با حمله ی زمینی اسرائیل به غزه، قیمت ها 3 درصد افزایش یافت و به بالاترین میزان خود در ده روز گذشته رسید. هم چنین قراردادهای اتی نفت برنت با افزایش 2.6 درصدی به قیمت  90.18  دلار در هر بشکه رسید.

جمعی از تحلیلگران پیش بینی کردند که قیمت نفت در سه ماهه ی اول سال 2024 خود را در محدوده ی 95 در هر بشکه حفظ کند اما افزوند که کاهش صادرات ایران می تواند باعث افزایش 5 درصدی قیمت های پایه شود. هم چنین اقتصاددانان بر این باورند که فدرال رزرو امریکا با ادامه سیاست های انقباضی به منظور مباره با تورم، می تواند رشد اقتصادی و تقاضای نفت را کاهش دهد که اثرات منفی در قیمت نفت دارد.

برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید