اخبار 6 آبان 1402

اندر احوالات بازار نفت

انتشار:

دقیقه

7

زمان مطالعه:

مبتدی

سطح:

13

بازدید:

اندر احوالات بازار نفت پیش بینی 95 دلاری

قیمت نفت  روز جمعه به دلیل نگرانی از گسترش تنش در اسرائیل و غزه به درگیری گسترده‌تر که می‌تواند عرضه جهانی نفت خام را مختل کند، حدود 3 درصد افزایش یافت و به بالاترین حد یک هفته‌ای رسید.

معاملات آتی برنت با 2.55 دلار یا 2.9 درصد افزایش به 90.48 دلار در هر بشکه رسید، در حالی که نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) با 2.33 دلار یا 2.8 درصد افزایش به 85.54 دلار رسید.

تحولات خاورمیانه تا کنون مستقیماً بر عرضه نفت تأثیری نداشته است، اما بسیاری از اختلال در صادرات از سوی تولیدکننده بزرگ نفت خام و حامی حماس، ایران و دیگران بیم دارند.

هم چنین تحلیلگران گلدمن ساکس پیش بینی خود از قیمت نفت خام برنت در سه ماهه اول 2024 را 95 دلار در هر بشکه حفظ کردند اما افزودند که کاهش صادرات ایران می تواند باعث افزایش 5 درصدی قیمت شود.

از طرفی هزینه های مصرف کننده ایالات متحده در سپتامبر افزایش یافت، اما در اوایل سال 2024 کاهش پیدا خواهد کرد. برخی از اقتصاددانان معتقدند که فدرال رزرو ایالات متحده برای مبارزه با تورم، نرخ بهره را افزایش داده است، که می تواند رشد اقتصادی را کاهش دهد و تقاضای نفت را کاهش دهد.

اندر احوالات بازار نفت

ذخایر مس و کاهش 12 درصدی آن در هفته گذشته

ذخایر مس در انبارهای تحت نظارت بورس های اصلی 12 درصد در هفته گذشته کاهش یافت و به 370 هزار تن رسید، 11 هزار تن در بورس لندن کاهش یافت در حالی که موجودی شانگهای با کاهش 27 هزار تنی به پایین‌ترین حد در 2 سال گذشته رسید. مس با داشتن محدوده حمایتی در منطقه 3.54 دلاردر هر پوند، به شکستی بالای 3.675 دلار نیاز دارد تا سنتیمنت را به حالت خنثی بازگرداند

توضیحات :

مارکت سنتیمنت یا احساسات بازار برای نشان‌دادن احساس یک گروه درباره بازار یا اقتصاد طراحی شده است. این شاخص که مبتنی بر روان‌شناسی بازار است، تلاش می‌کند احساسات بازار را در قالب ارقام یا گرافیکی تعیین کند تا پیش‌بینی کنند چگونه باورها و موقعیت‌های فعلی ممکن است بر رفتار آینده بازار تاثیرگذار باشد.

ذخایر مس و کاهش 12 درصدی آن در هفته گذشته

سقوط شاخص PMI خدمات آلمان

تازه ترین آمارهای رسمی نشان می دهد شاخص مدیران خرید بخش خدمات آلمان در اکتبر 2023 از 50.3 در ماه قبل به 48 سقوط کرد که به شدت کمتر از انتظارات بازار یعنی  50 بود تا دومین انقباض در بخش خدمات آلمان در سال جاری را نشان دهد .براساس این گزارش فعالیت های تجاری جدید برای ارائه دهندگان خدمات به پایین ترین سطح خود از زمان سقوط ناشی از همه گیری کرونا در سه ماهه دوم سال 2020 کاهش یافت.

در این میان، ادامه رکود در بخش خدمات آلمان ، شرکت ها را مجبور کرد تا تعداد کارکنان خود را کاهش دهند. از نظر قیمت، تورم هزینه تولید کمترین میزان از ماه می 2021 بود، اما در استانداردهای کلی همچنان بالا باقی ماند، زیرا افزایش دستمزدها باعث افزایش تورم هزینه های ساختاری شد. چشم انداز آتی بخش خدمات آلمان نشان می دهد ارائه دهندگان خدمات خوش بینی محتاطانه ای را برای تجارت در سال آینده نشان دادند و به بالاترین حد چهار ماهه رسیدند.

منبع: Euronews

سقوط شاخص PMI خدمات آلمان

ادامه تنش ها در خاورمیانه، افزایش شدید قیمت طلا

در اواسط هفته گذشته شاهد کاهش نسبی تنش ها در خاورمیانه بودیم. اما از چند روز گذشته و با هدف قرار گرفتن برخی نیروهای آمریکایی در مرز عراق و سوریه و هشدار بایدن به ایران به

منظور اقدام تلافی جویانه، ورود بیشتر نیروهای آمریکایی به منطقه و  شروع حمله زمینی اسرائیل به غزه در پی به بن بست رسیدن مذاکرات تبادل اسرا، احتمال گسترده تر شدن نزاع در خاورمیانه بسیار افزایش یافته و این موضوع باعث افزایش قیمت طلا و نفت شده است. به طوری که قیمت طلا در روز جمعه در بحبوحه خطرات ژئوپلیتیکی فزاینده از مرز 2000 دلار اونس گذشت.

ادامه تنش ها در خاورمیانه، افزایش شدید قیمت طلا

عدم تغییر نرخ بهره حوزه یورو

در روز پنجشنبه، بانک مرکزی حوزه یورو تصمیم به عدم تغییر نرخ بهره و ثابت نگه داشتن آن گرفت. این ثبات پس از 10 بار افزایش متوالی نرخ بهره اتفاق افتاد. این موضوع باعث افزایش تقاضای خرید اوراق قرضه دولتی شد. سرمایه گذاران انتظار دارند نرخ بهره حوزه یورو به پیک خود رسیده باشد. شاخص PMI نیز به کانال 46 رسیده و پنجمین ماه متوالی است که کمتر از 50 است و نشان دهنده کاهش فعالیت و کوچک شدن نسبی بخش کالا و خدمات است.

عدم تغییر نرخ بهره حوزه یورو

بازگشت اوره گرانول خاورمیانه به زیر 400 دلار

قیمت اوره گرانول خاورمیانه در محدوده 380-386 دلار و اوره گرانول ایران در محدوده 340-350 دلار قرار گرفت.

خاورمیانه همچنان در کانون توجه قرار دارد، اگرچه هیچ اختلالی در صادرات کود از زمان آغاز تنش ها وجود نداشته است. سنتیمنت اوره پس از مناقصه 20 اکتبر IPL در هند نزولی تر شد.

مناقصه خرید اوره هند با تضمین 1.65میلیون تن به پایان رسید. این مقدار کمی بالاتر از انتظارات اولیه است اما کمتر از آن چیزی است که برخی تصور می‌کردند (2 میلیون) زمانی که 4 میلیون تن عرضه شده بود.این احتمالاً نیازهای خرید هند را برای باقیمانده 2023 برطرف می کند.

قیمت آمونیاک پس از افزایش های اخیر تغییر چندانی نداشت. بازگشت عرضه طولانی مدت از عربستان سعودی ممکن است افزایش بیشتر قیمت ها را محدود کند، اگرچه ناظران به دقت تحولات بازار گاز طبیعی اروپا را زیر نظر دارند.

منبع: نشریه argus

بازگشت اوره گرانول خاورمیانه به زیر 400 دلار

سبقت نفت ایران از عربستان در واردات دریایی نفت چین

ایران در ماه اکتبر از عربستان سعودی به عنوان بزرگترین تامین کننده نفت چین از طریق دریا پیشی گرفته است (روسیه از نظر نفت صادر شده از طریق لوله در رتبه اول باقی مانده است)، به لطف کاهش گسترده ذخایر شناور نفت خام ، میانگین ورود نفت خام ایران بیش از 1.8 میلیون بشکه روز بوده است که یک رکورد جدید است.

منبع: commolady

برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید