اخبار 3 آبان 1402

ضعف احتمالی اقتصاد آلمان در سه ماهه سوم ۲۰۲۳

انتشار:

دقیقه

5

زمان مطالعه:

مبتدی

سطح:

15

بازدید:

اندر احوالات بازار نفت

قیمت نفت  روز چهارشنبه پس از سه روز کاهش، تغییر چندانی نداشت، زیرا نگرانی‌ها در مورد کاهش تقاضای اروپا، نگرانی‌ها از اختلالات عرضه خاورمیانه ناشی از درگیری اسرائیل و حماس در غزه را خنثی کرد.

معاملات آتی نفت برنت با 6 سنت افزایش به 88.13 دلار در هر بشکه رسید، در حالی که قیمت آتی نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با 1 سنت افزایش به 83.75 دلار در هر بشکه رسید.

داده‌های مربوط به فعالیت‌های تجاری منطقه یورو در این ماه با رکود  مواجه شد که نشان می‌دهد این منطقه ممکن است وارد رکود شود و چشم‌انداز تقاضای نفت را تحت تأثیر قرار دهد. داده هایEuroilstock  نشان می دهد که در مجموع، پالایشگاه های نفت منطقه در بحبوحه رشد اقتصادی ضعیف، کمتر از یک سال گذشته نفت خام مصرف می کنند.

با این حال قیمت نفت ممکن است مورد حمایت قرار گیرد زیرا چین، بزرگترین واردکننده نفت جهان، لایحه ای  برای انتشار 1 تریلیون یوان (137 میلیارد دلار) اوراق قرضه دولتی تصویب شد و به دولت های محلی اجازه داد تا بدهی های جدید را از سهمیه سال 2024 خود منتشر کنند تا ارزش نفت را تقویت کنند. هم چنین کاهش ذخایر نفت خام در ایالات متحده، بزرگترین مصرف کننده نفت جهان نیز از قیمت ها حمایت کرد. منابع بازار با استناد به آمار موسسه امریکن پترولیوم در روز سه شنبه اعلام کردند ذخایر آمریکا در هفته منتهی به 20 اکتبر حدود 2.7 میلیون بشکه کاهش یافت.

هشت تحلیلگر شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز تخمین زدند که ذخایر نفت خام در هفته حدود 200 هزار بشکه افزایش یافته است.داده‌های API نشان می‌دهد که ذخایر بنزین 4.2 میلیون بشکه کاهش یافته است، در حالی که موجودی‌های میعانات حدود 2.3 میلیون بشکه کاهش یافته است.

اندر احوالات بازار نفت

ضعف احتمالی اقتصاد آلمان در سه ماهه سوم ۲۰۲۳

بوندس بانک آلمان در گزارش ماهانه خود  اعلام کرد که اقتصاد این کشور در سه ماهه سوم در بحبوحه کاهش تولید صنعتی، افت بخش ساخت و ساز و ضعیف شدن مصرف، احتمالاً منقبض شده است.

بزرگترین اقتصاد اروپا، آلمان، در ابتدای سال ۲۰۲۳ دچار رکود شد و در سه ماهه دوم رشد ثابتی داشت، بنابراین انقباض به معنای چهار فصل متوالی با رشد منفی یا ثابت است.این امر احتمالاً آلمان را به یکی از ضعیف‌ترین عملکردها در منطقه یورو تبدیل کرده است و بخش صنعتی وسیع آن، که معمولاً موتور رشد است، در تمام سال کل بلوک را تحت تأثیر قرار داده است.

بوندس بانک گفت: «تقاضای خارجی برای محصولات صنعتی همچنان ضعیف است. افزایش هزینه های تامین مالی همچنین سرمایه گذاری ها را کاهش داد و این امر تقاضای داخلی را به ویژه در ساخت و ساز کاهش داده است.در حالی که اشتغال همچنان قوی است و اقتصاد را در میان دوره‌ای طولانی از ضعف حفظ می‌کند، بوندس بانک اعلام کرد که انتظار دارد نرخ بیکاری در پایان سال افزایش آهسته داشته باشد.

هزینه های تامین مالی در سال گذشته به شدت افزایش یافته است زیرا بانک مرکزی اروپا نرخ های بهره را با سریع ترین سرعت ثبت شده به امید توقف تورم سرسام آور افزایش داده است.در حالی که افزایش نرخ بهره احتمالاً در حال حاضر به پایان رسیده است سیاستگذاران افکار عمومی را آماده می‌کنند تا نرخ‌ها برای مدت طولانی‌تری بالا بمانند، که نشان می‌دهد هر گونه تغییری احتمالاً در آینده دور خواهد بود. چرا که سیاست گذاران می خواهند مطمئن شوند که فشارهای تورمی به طور کامل از بین رفته است و باید شاهد کاهش تورم اساسی به سمت هدف 2 درصدی خود باشند که ممکن است تا سال 2025 طول بکشد.

ضعف احتمالی اقتصاد آلمان در سه ماهه سوم ۲۰۲۳

بازگشت بیت‌کوین به سقف ۱۹ماهه

گمانه‌زنی‌ها درباره راه‌اندازی صندوق قابل‌معامله بیت‌کوینی شرکت مشهور بلک‌راک بار دیگر بیت‌کوین را به رالی صعودی بازگرداند. بر این اساس، بیت‌کوین در آخرین جهش خود تا نزدیکی ۳۴هزار و ۹۰۰دلار پیش‌ رفت و به نظر می‌رسد برای فتح کانال ۳۵هزار دلاری با اندکی مقاومت روبه‌رو است. پیش‌تر قرار گرفتن نام صندوق‌ بیت‌کوینی بلک‌راک در لیست یکی از اتاق‌های تسویه تحت نظر بازار نزدک موجب شد تا بیت‌کوین تا سطح ۳۰هزار دلاری پیش‌برود و پس از تکذیب آغاز به کار این صندوق، تا عدد ۲۸هزار دلار عقب‌نشینی کند. با این حال حرکت اخیر بیت‌کوین موجب شد تا این رمزارز در ۵روز اخیر رشد ۲۰درصدی را تجربه کند و قیمت آن طی سال جاری میلادی دوبرابر شود. به‌رغم استقبال قابل‌توجه سرمایه‌گذاران، همچنان هیچ دلیلی وجود ندارد که واقعا صندوق قابل‌معامله‌ای در کار باشد. دلایل دیگری نیز برای رشد شتابان بیت‌کوین می‌توان ذکر کرد. تجربه پلتفرم‌هایی چون FTX موجب شده است اقبال سرمایه‌گذاران به امن‌ترین رمزارز بیشتر شود. از سوی دیگر در شرایط اقتصادی مبهم، سرمایه‌گذاران به سمت ایجاد تنوع در سبد دارایی‌های خود پیش‌می‌روند که با توجه به تحولات ژئوپلیتیک اخیر، در حال حاضر می‌تواند یکی از دلایل رشد بیت‌کوین تلقی شود.

منبع: دنیای اقتصادcoindesk /

بازگشت بیت‌کوین به سقف
برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید