مهم‌ترین اخبار 2 آبان 1402

بانک مرکزی آمریکا

انتشار:

دقیقه

5

زمان مطالعه:

مبتدی

سطح:

15

بازدید:

بانک مرکزی آمریکا در جلسه ماه نوامبر نرخ بهره را افزایش نخواهد داد

تحلیلگران بانک آمریکا به طور کامل در مورد افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر متقاعد نشده‌اند، اما عقیده دارند که هیچ حرکتی در ماه نوامبر انجام نخواهد شد و در جلسه 31 اکتبر / 1 نوامبر نرخ بهره تغییر نخواهد کرد

اگر داده‌های اقتصادی قوی باقی بماند، نرخ بهره 0.25% افزایش خواهد یافت.

بانک مرکزی آمریکا گفته است :”ما آخرین افزایش نرخ بهره در پیش بینی خود را به ماه دسامبر تغییر می‌دهیم. فکر می‌کنیم که داده‌های قوی ماه سپتامبر احتمال افزایش دیگری را حفظ می‌کنند. اما این پیش‌بینی بسیار نزدیک است”

تحلیلگران بر این باورند که ریسک‌های زیادی وجود دارد که فدرال رزرو آخرین افزایش را به سال 2024 به تعویق بیندازد یا نرخ بهره را افزایش ندهد.

بانک مرکزی آمریکا

شاخص اعتماد مصرف کننده منطقه یورو به پایین ترین سطح در ۷ ماه اخیر رسید

برآورد اولیه نشان می دهد شاخص اعتماد مصرف کننده منطقه یورو با 0.1 واحد کاهش نسبت به ماه قبل به 17.9- در اکتبر 2023 یعنی کمترین میزان در هفت ماه گذشته رسیده است.این در حالی است که فعالان بازار پیش بینی کرده بودند این رقم در ماه اکتبر به 18.3- برسد.

به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی، افزایش نرخ بهره، افزایش قیمت نفت ناشی از مناقشه خاورمیانه، بیشتر به احساسات مصرف کنندگان ضربه زد. در کل اتحادیه اروپا، شاخص اعتماد مصرف کننده تقریباً بدون تغییر در 18.7- بود.

شاخص اعتماد مصرف کننده منطقه یورو

تحولات بازار نفت

قیمت نفت روز سه‌شنبه افزایش یافت و بخشی از زیان‌های روز قبل را جبران کرد، زیرا سرمایه‌گذاران نگران بودند که جنگ اسرائیل و حماس به یک درگیری گسترده‌تر در منطقه صادرکننده نفت تبدیل شود و باعث اختلالات احتمالی در عرضه شود.

بهای معاملات آتی نفت برنت با 57 سنت یا 0.6 درصد افزایش به 90.40 دلار در هر بشکه رسید، در حالی که قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با 54 سنت یا 0.6 درصد افزایش به 86.03 دلار در هر بشکه رسید.

یوکی تاکاشیما، اقتصاددان گفت: “بازار پس از افت در دو جلسه گذشته و ترس آزاردهنده از اختلالات احتمالی عرضه در خاورمیانه، در حال تعدیل است” همچنین وی افزود : ما انتظار داریم که WTI برای مدتی در محدوده 80 تا 90 دلار حرکت کند و همه نگاه ها به وضعیت اسرائیل و غزه، تولید اوپک و سرعت بهبود تقاضا در چین و داده های موجودی ایالات متحده باشد.

نظرسنجی اولیه رویترز در روز دوشنبه نشان داد که انتظار می‌رود ذخایر نفت خام آمریکا هفته گذشته افزایش داشته باشد، در حالی که موجودی‌های میعانات و بنزین کاهش یافته است.

تحولات بازار نفت

عقب نشینی قیمت سنگ آهن از ترس ریسک های چین

قیمت محموله های سنگ آهن با محتوای سنگ آهن 63.5 درصد برای تحویل در تیانجین که 122 دلار ر ادر  18 اکتبر لمس کرده بود  با برجسته شدن نگرانی ها در مورد بخش املاک پر بدهی چین  و مختل شدن چشم انداز تقاضای منابع این کشور به 115 دلار در هر تن کاهش یافت.

 شایان ذکر است که غول ساخت و ساز مسکونی کانتری گاردن (country garden) نتوانسته است کوپن اوراق قرضه دلاری را در مهلت مقرر بپردازد. این امر بازارها را بر آن داشت تا در مورد افزایش بدهی های معوق دیگر گمانه زنی کنند، در نتیجه میزان خطرات سرایت برای سایر صنایع فولاد فشرده را تشدید کرد.

تقاضای کمتر فولاد در حال حاضر تولیدکنندگان را به کاهش تولید سوق داده است و بازیگران بازار به سومین کاهش متوالی ظرفیت کوره بلند اشاره کردند که به معنای کاهش خرید سنگ آهن است.

با این حال، ریوتینتو (Rio Tinto) نشان داد که استخراج سنگ آهن را افزایش خواهد داد تا با رشد شدید مخارج زیرساختی در چین سازگار شود و ضربات ناشی از ساخت و سازهای مسکونی را محدود کند.

توضیحات : ریو تینتو ( Rio Tinto)شرکت استخراج معادن و فلزات بریتانیایی-استرالیایی چندملیتی است، که دفتر مرکزی آن در شهر لندن، بریتانیا و دفتر مدیریتی آن، در ساختمان در شهر ملبورن، استرالیا مستقر می‌باشد.این شرکت در سال ۱۸۷۳ توسط هیو ماتسون تأسیس شد، زمانی که یک کنسرسیوم چندملیتی از سرمایه‌گذاران، اقدام به خریداری یک مجتمع معدن در منطقه ریو تینتو، واقع در استان اوئلوا، اسپانیا، از دولت اسپانیا نمود.پس از آن زمان، این شرکت از طریق یک سری طولانی از مالکیت‌ها و ادغام‌ها، توسعه یافت و در پایان، به یک شرکت تولیدکننده مواد اولیه بسیاری از کالاها، از جمله آلومینیوم، سنگ‌آهن، مس، اورانیوم، زغال‌سنگ و الماس تبدیل شد.شرکت ریو تینتو دارای عملیات استخراج فلزات در شش قاره می‌باشد، اما بخش بزرگ‌تر فعالیت‌های آن، در کشورهای استرالیا و کانادا متمرکز شده‌است.

برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید