اخبار 1 آبان 1402

کسری بودجه 171 میلیارد دلاری

انتشار:

دقیقه

6

زمان مطالعه:

مبتدی

سطح:

12

بازدید:

کسری بودجه 171 میلیارد دلاری دولت آمریکا در سپتامبر 2023

تازه ترین آمارهای رسمی نشان می دهد دولت آمریکا در سپتامبر 2023 کسری بودجه 171 میلیارد دلاری را ثبت کرد که از شکاف 430 میلیارد دلاری در ماه مشابه سال قبل کمتر بوده است.فعالان بازار پیش بینی کرده بودند کسری بودجه دولت آمریکا در این مدت به 78 میلیارد دلار برسد.

درآمدهای دولت آمریکا از 487.7 دلار در سپتامبر 2022 به 467.5 میلیارد دلار کاهش یافت، در حالی که هزینه ها از 917.5 میلیارد دلار به 638.5 میلیارد دلار کاهش داشته است.

برای سال مالی 2023، دولت ایالات متحده کسری بودجه 1.695 تریلیون دلاری را ثبت کرد که 23 درصد نسبت به سال قبل جهش داشت زیرا درآمدها کاهش یافت و هزینه های تامین اجتماعی، بهداشت و درمان و هزینه های بهره بدهی فدرال به میزان قابل توجهی افزایش یافت.

وزارت خزانه داری اعلام کرد که این کسری بزرگترین کسری از زمان شکاف 2.78 تریلیون دلاری ناشی از کووید در سال 2021 بوده است.

منبع: منبع: Trading economics

کسری بودجه 171 میلیارد دلاری

آیا دوبرابر شدن شاخص فله خشک بالتیک از اواخر ماه آگوست نشان دهنده بازگشت مجدد رشد اقتصاد جهانی است؟

شاخص فله خشک بالتیک، پرطرفدارترین شاخص قیمت برای حمل کالاهای خشک مانند زغال سنگ و سنگ آهن، از ابتدای سپتامبر تقریباً دو برابر شده است. شاخص Dirty Tanker بالتیک، همتای نفت خام آن، در این ماه 50 درصد افزایش یافته است.

اما خشکسالی در سرتاسر جهان عامل اصلی برای افزایش شاخص بالتیک بوده است. به عنوان مثال، سطح پایین آب در رودخانه می سی سی پی و کانال پاناما باعث کاهش ترافیک از طریق هر دو آبراه، کاهش ظرفیت حمل و نقل و افزایش قیمت ها شده است.

تجدید درگیری ها در خاورمیانه، حمل‌کنندگان را مجبور نمود تا با مسیرهای طولانی‌تر خود را تطبیق دهند و خریداران را بر آن داشت تا تانکرهای بیشتری را که قیمت‌های رزرو را افزایش می‌دهند، رزرو کنند.به طور کلی، ظرفیت تانکرها همزمان با چرخه‌های تقاضای بلندمدت افزایش و کاهش می‌یابد، بنابراین آنچه باعث حرکت‌های بزرگ در قیمت‌ها می‌شود شوک‌های کوتاه‌مدت ناپایدار است نه بهبود اقتصادی پایدار

توضیحات: شاخص بالتیک( Baltic Dry Index و به اختصارBDI ) نرخ انتقال محموله‌های فله خشک (عمدتاً مواد خام صنعتی) به وسیله کشتی‌های باربری را نشان می‌دهد. به عبارت دیگر، میزان تقاضای ظرفیت حمل و نقل به وسیله کشتی را در مقابل عرضه کشتی‌های باربری محموله‌های خشک اندازه‌گیری می‌کند.

بازده اوراق 10 ساله خزانه داری ایالات متحده

بازده اوراق 10 ساله خزانه داری ایالات متحده، که به عنوان نماینده ای برای هزینه های استقراض جهانی در نظر گرفته می شود ، برای اولین بار از سال 2007 به بالای 5 درصد رسید. و معامله گران دوباره بر احتمال افزایش نرخ بهره در آینده نزدیک تمرکز کردند.

بازده اوراق 10 ساله خزانه داری

از بازار نفت چه خبر

قیمت نفت در روز دوشنبه ، پس از تلاش‌های دیپلماتیک  آخر هفته برای مهار درگیری بین اسرائیل و حماس ، حدود یک دلار کاهش یافت زیرا  نگرانی‌ها از رویارویی گسترده‌تر در منطقه نفت‌خیز و فشار بر عرضه، تعدیل شد.

بهای معاملات آتی نفت برنت با 67 سنت کاهش به 91.49 دلار در هر بشکه رسید  نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا 94 سنت کاهش یافت و به 87.36 دلار در هر بشکه معامله شد. این قراردادها هفته گذشته بیش از 1 درصد افزایش یافتند و دومین رشد هفتگی متوالی به دلیل ترس از اختلال احتمالی عرضه در صورت تبدیل جنگ اسرائیل و حماس به رویارویی گسترده تر در خاورمیانه، تحقق یافت

هم چنین به دنبال کاهش تحریم‌های نفتی ونزوئلا، شرکت «ترفیگورا»، تاجر بین‌المللی کالاهای اساسی تلاش می‌کند تا حداقل یک نفتکش بزرگ برای صادرات نفت کوره ونزوئلا کرایه کند.

هم چنین در خصوص نفت ایران شواهد حاکی از آن است که با بهبود بازارهای جهانی نفت و کاهش سطح تحریم های ایران، ذخایر نفتی شناور ایران از حدود سی میلیون بشکه به تقریبا صفر رسیده است.

صادرات شکر هند، صفر خواهد شد

وزارت تجارت خارجی هند در روز چهارشنبه اعلام کرد دولت این کشور محدودیت صادرات شکر را پس از ۳۱ اکتبر تمدید می‌کند.نگرانی در مورد کاهش تولید شکر در هند و تایلند، موجب شده است تا قیمت معاملات آتی شکر خام به بالاترین رقم از سال 2011 برسد که البته  این محدودیت شامل صادرات شکر به اتحادیه اروپا و آمریکا نمی‌شود. قیمت داخلی شکر در هند حدود 3 درصد از ابتدای سال جاری میلادی افزایش یافته است. هند دومین تولید کننده بزرگ شکر در دنیا است و محدودیت صادرات این محصول بازار جهانی را با کمبود مواجه کرده و هزینه صنعت مواد غذایی را بالا می‌برد.

بارندگی‌های مونسون به پایین‌ترین سطح طی 5 سال گذشته رسیده و هرگونه کاهش تولیدات کشاورزی مقامات هندی را برای کنترل قیمت مواد غذایی تحت فشار قرار می‌دهد.

تحلیلگران عقیده دارند هند در فصل جاری به خاطر کاهش تولید هیچگونه شکری صادر نخواهد کرد!

برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید